ŁKSG Łódź siatkarskim mistrzem Polski !

W dniach 20.-22. września w Olsztynie odbyły się Finałowe MPN w Siatkówce Seniorów. Organizatorem zawodów był Polski Związek Sportu Niesłyszących w Lublinie i Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy Niesłyszących Warmig w Olsztynie. W zawodach wzięły udział cztery najlepsze drużyny – ubiegłoroczny Mistrz Polski, gospodarz Warmig, oraz trzy drużyny wyłonione w kwietniowych eliminacjach – ŁKSG Łódź, Spartan Lublin oraz Odra Racibórz. W piątek wieczorem odbyła się odprawa techniczna i losowanie kolejności gier. Obecni byli: Jarosław Janiec, Tomasz Orzeł, Mateusz Chyl, Tomasz Włodarczyk, Marcin Pieńkowski, Jerzy Skibniewski, Jarosław Szyszka, Wiesław Samsel,  Paweł Nikodon i Paweł Ciesielski. W sobotę na hali sportowej Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego przy ulicy Bydgoskiej 33 odbyły się pierwsze cztery mecze turnieju. Losowanie w pierwszym meczu skojarzyło drużyny – Warmigu Olsztyn ze Spartanem Lublin. Po pierwszych dwóch setach wygranych minimalnie przez drużynę Warmigu 25:21, 25:23, set trzeci skończył się zdecydowanym zwycięstwem Spartana 11:25. W czwartym secie Warmig wrócił jednak na właściwe tory, osiągnął kilkupunktową przewagę i gdy wyglądało na to, że w tym meczu nie będzie już emocji od stanu 23:18, zaczął masowo tracić punkty. Trener zespołu dwoił się i troił, wykorzystał obie przerwy na żądanie oraz całkowity limit zmian. To przyniosło efekt, bo licznik Spartana zatrzymał się na 23 oczkach, dając Warmigowi zwycięstwo w całym spotkaniu w stosunku 3:1. Po tym spotkaniu odbyła się uroczystość otwarcia Mistrzostw. Zawodników swoimi przemowami przywitali dziekan wydziału Wychowania Fizycznego Olsztyńskiej Szkoły Wyższej – Jarosław Marcinkowski oraz prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej – Jerzy Mróz.  W drugim spotkaniu ŁKSG Łódź pokonał w trzech setach Odrę Racibórz. Po dwóch wyrównanych setach, trzeci to już wyraźna przewaga zespołu z Łodzi, który wygrał w setach do 23,23 i do 16. Po przerwie obiadowej znów na boisku zobaczyliśmy drużynę Odry Racibórz, tym razem w meczu z gospodarzem, drużyną olsztyńskiego Warmigu. Pierwsze dwa sety dla gospodarzy – 25:14, 25:18, w trzecim Odra nawiązała wyrównaną walkę – objęła nawet kilkupunktowe prowadzenie w tej partii lecz siatkarze Warmigu nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa, ostatecznie wygrywając tego seta 25:23, a cały mecz 3:0. W ostatnim meczu tego dnia zmierzyły się ze sobą drużyny ŁKSG Łódź i Spartana Lublin. Pierwszy set był niezwykle emocjonujący, wyrównany, żadna z drużyn nie potrafiła wyjść na kilkupunktowe prowadzenie, sytuacja zmieniała się z punktu na punkt. Ostatecznie zimną głowę w końcówce zachowali podopieczni Marcina Pieńkowskiego wygrywając seta 25:23. Po porażce w premierowej odsłonie widać, że z zawodników Spartana zeszło powietrze, nie nawiązali już wyrównanej walki w kolejnych setach i przegrali całe spotkanie 0:3. W niedzielę o godzinie 9.00 o brązowy medal zagrały drużyny Spartana Lublin i Odry Racibórz. Zespół Lublina wyraźnie podrażniony przegranymi z drużynami z Olsztyna i Łodzi, wygrał szybko mecz bez straty seta. O godz. 11.00 wielki finał o miejsce pierwsze pomiędzy zespołami Warmigu i ŁKSG. Na początku pierwszego seta zespół z Łodzi objął kilkupunktowe prowadzenie, kontrolował przebieg partii i nie oddał zwycięstwa do końca seta. Drugi set na początku seta wyrównany, żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie kilku punktów przewagi, wynik oscylował w granicach remisu. W dalszej części seta Warmig odskoczył na 4-5 punkty przewagi (19:15) i gdy wyglądało na to, że po dwóch partiach będziemy mieli remis, zawodnicy z ŁKSG po przez ich niesamowitą determinacje i wole zwycięstwa doskoczyli, wyrównani, a nawet wyszli na prowadzenie 24:23. Na nic zdał się czas trenera z Olsztyna, to do Łodzi należał również kolejny punkt w secie. Zawodnicy wyraźnie załamani partią przegrali również zdecydowanie kolejnego seta i w ogólnym rozrachunku okazali się gorsi od kolegów z Łodzi 0:3. ŁKSG Łódź został nowym Mistrzem Polski Niesłyszących. Po zakończeniu finałowego meczu odbyło się wręczenie nagród. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, zawodnicy i trenerzy z drużyn z miejsc 1-3 otrzymali również medale. Wyróżniono też najlepszych zawodników turnieju. Statuetkę dla najlepszego zawodnika turnieju (MVP) otrzymał Jakub Miśkiewicz z ŁKSG Łódź. Kolejne, odpowiednio za najlepszego atakującego, blokującego i rozgrywającego powędrowały odpowiednio do Artura Langosa (ŁKSG Łódź), Jacka Patoły (Warmig Olsztyn) i Tomasza Szarowolca (ŁKSG Łódź). Zdaniem wielu obserwatorów, kibiców, sędziów poziom zawodów był bardzo wysoki i znacznie podniósł się w stosunku do lat wcześniejszych. Turniej oglądali – prezes PZSN Jarosław Janiec, trener kadry narodowej siatkówki mężczyzn Mateusz Chyl oraz kierownik sekcji piłki siatkowej Tomasz Włodarczyk. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że poziom zawodów z roku na rok jest co raz wyższy, szkolenie zawodników zmierza w dobrym kierunku i będziemy mieć silną kadrę narodową na odbywające się za dwa lata Mistrzostwa Europy w Pointer (Francja).