Polskie załogi zajęły całe podium pierwszych w historii żeglarskich Mistrzostw Świata Głuchych w Pucku

Polskie załogi zajęły całe podium pierwszych w historii żeglarskich Mistrzostw Świata Głuchych, które w dniach 22-29 września odbyły się w Pucku. Organizatorami regat był Międzynarodowy Komitet Sportu Głuchych (International Committee of Sport for the Deaf - ICSD) z siedzibą w Lozannie (Szwajcaria) i Polski Związek Sportu Niesłyszących z siedzibą w Lublinie. Regaty były objęte honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego.

To pierwsze w historii żeglarskie mistrzostwa świata dla osób niesłyszących. Zawodnicy rywalizowali na trzyosobowych jachtach klasy Puck. Na starcie stanęło pięćdziesięcioro sześcioro żeglarzy z 11 państw z 3 kontynentów.

W ciągu ośmiu dni organizatorom udało się przeprowadzić aż szesnaście wyścigów. Uczestnicy musieli żeglować w trudnych warunkach, nawet w bardzo trudnych przy metrowych falach. Pięć wyścigów z nich wygrała polska załoga w składzie: Tomasz Gumiński, Marcin Bodnar i Marek Sendłak i Zbigniew Gumiński (Wars Warszawa / SKSG „Korona” Szczecin / Pomorze Gdańsk. W pozostałych wyścigach nasi reprezentanci zajmowali także miejsca w czołówce i zdobyli historyczne złote medale mistrzostw świata.

Drugie miejsce z zaledwie czteropunktową stratą do zwycięzców zajęli ostatecznie Ireneusz Kwiczak, Daniel Sendłak, Marta Droździel i Alan Stępniewski (Hetman Łuków / Wars Warszawa / SKSG „Korona” Szczecin / Pomorze Gdańsk), a na trzeciej pozycji regaty ukończyli Barbara Lepszy, Hubert Głagowski, Małgorzata Międlar Marcin Malinowski (Wars Warszawa / ŁKSG Łódź).

4  miejsce zajęła najlepsza załoga zagraniczna – Francja, 5 miejsce – Turcja, 6 miejsce Brazylia, 7 miejsce Australia, 8 miejsce – Litwa, 9 miejsce – Wielka Brytania, 10 miejsce – Rosja, 11 miejsce – Ukraina, 12 miejsce – Niemcy, 13 i 14 miejsce – Grecja. (w załączeniu wyniki)

Impreza odbyła się dzięki wielkiemu osobistemu zaangażowaniu kilku osób. Byli to przede wszystkim prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących Jarosław Janiec i jego zastępca Wojciech Stempurski. Jednak motorem i głównodowodzącym całej imprezy był Tomasz Gumiński.  Wszystko zaczęło się w  roku 2017 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich dla Głuchych w Turcji. Polski Związek Sportowy Niesłyszących i 10 żeglarzy z Polski na czele z Tomaszem Gumińskim promowali żeglarstwo, jako nową dyscyplinę sportu dla głuchych, prezentując trzy jachty klasy Puck. Po promocji żeglarstwa w Turcji uzyskało ono akceptację Międzynarodowego Komitetu Sportu Głuchych oraz Polskiemu Związkowi Sportowemu Niesłyszących przyznano  prawo organizacji mistrzostw świata głuchych. Jeszcze przed Mistrzostwami przez kilka miesięcy Tomasz Gumiński szkolił załogi z zagranicy i jednocześnie zainspirował inne organizacje, które wspomogły zorganizowanie tej historycznej imprezy.

Trzy medale dla Polaków, to ogromny sukces. Na przygotowania do mistrzostw poświęciliśmy bardzo dużo czasu. Nasze dobre wyniki zawdzięczamy przede wszystkim naszym trenerom Stanisławowi Mickiewiczowi i Mariuszowi Nalewajek, którzy w czasie trzech intensywnych zgrupowań od lipca do września, niestrudzenie przygotowywali zawodników do tych regat. W imieniu wszystkich zawodników i swoim własnym składam wielkie podziękowania: